• 0537 361 05 96

  • Galata Kuledibi Beyoğlu / İstanbul

Rahatlamak ve sınırsızca dizi/film izlemek hiç de kötü bir fikir değil, özellikle de olup bitenler sizi endişeli veya stresli yapıyorsa. Ancak evde geçirdiğimiz bu ekstra zamanı, kendimizi her anlamda geliştirmek için Netflix’ten daha üretken şeylere odaklanarak değerlendirebiliriz.

Nazik olun

Böyle bir kriz döneminde öğrenilmesi gereken en önemli şeylerden biri nazik olmak olabilir. Sosyalleşemediğinizde kızgın olmak veya sadece kendinizle ilgili olmak daha kolay olabilir. Ancak bunun doğru yönetilemediğinde ne kadar yanlış olduğunu, ihtiyaç duyduklarından çok daha fazlasını alarak gerçekten ihtiyaç sahibi olanların temel gıda ve sarf malzemelerine ulaşmasına engel olanların davranışlarıyla gördük.

Nazik davranışı hayatımızın her alanında uygulamalıyız. Özellikle bu süreçte büyükanne ve büyükbabanızı arayabilir, korona virüsün komplikasyon yaratma riski olan kimselere destek olabilir, varsa yaşlı komşularınızı, mesafenizi koruyarak, kontrol edebilir, bir ihtiyaçları varsa alabilirsiniz. Evinize sipariş ettiğiniz ürünleri ya da yiyecekleri getiren kuryelere, böyle zor bir süreçte verdikleri hizmet için içtenlikle teşekkür edebilir ve yüksek bir bahşiş verebilirsiniz.

Kitap okuyun

Her zaman kitap okumak istediğinizi ancak bir türlü vakit bulamadığınızı söylüyordunuz. İşte, yapmak isteyip de yapamadığımız her şey için fırsat bulabileceğimiz bir zamandayız. Bu yüzden her gün kitap okumak için kendinize belirli bir zaman dilimi ayırabilirsiniz.

Her zaman okuduğunuz türlerin dışına çıkarak okuma hayatınızı zenginleştirecek seçimler de yapabilirsiniz.

Yeni bir beceri öğrenin

Bu süreçten sonra hiç şüphesiz dünya bambaşka bir hale dönüşecek. İş dünyası da öyle… Hızla değişen hayatlarımız için yeni becerilere ihtiyaç duyacağımız kesin. Bu yüzden ücretsiz çevrimiçi kurslarla kodlama, tasarım, video düzenleme, yabancı dil kurslarına katılabilir ve normal hayata son derece hazırlıklı bir geri dönüş yapabilirsiniz.

Bloglar, YouTube kanalları, telefon uygulamaları ve çevrimiçi kurslarla öğrenmek istediğiniz her şey parmaklarınızın ucunda.

Zihni uyarıcı bir aktiviteler yapın

Zihninizi de bedeniniz kadar kullanmak da önemlidir. TV izlemek ve telefonunuzda sosyal medya hesaplarına hapsolmak tam tersi bir etki yapar ve bu bilinçsiz aktivite size kendinizi depresif ve endişeli hissettirebilir. Zihinsel enerjinizi artırmak için, bir kenara kaldırdığınız çok parçalı yapbozu ortaya çıkarmanın tam zamanı. Bu size aile keyifli vakit geçirme fırsatı da sunacaktır. Masa oyunları ve pek çok telefon uygulaması da zihinsel faaliyetlerinize destek olacaktır.

Evde egzersiz yapın

Spor salonuna gitme imkânımız olmasa da evde koşullarında da egzersiz yapmamız mümkün. Ekipman olmadan da formda kalmanın birçok yolu vardır. Her tür egzersiz videosu için YouTube’a göz atın veya çevrimiçi bir fitness topluluğuna katılın. Apple Watch’unuz veya Fitbit’iniz varsa süreci daha eğlenceli hale getirmek için arkadaşlarınıza meydan okuyun.

Önemli olan, evde de olsanız hareket etmeye devam etmeniz, kanınızı pompalamanız ve mümkün olduğunca terlemenizdir. Bu, zihninize ve bedeninize önemli derecede fayda sağlayacaktır.

Öz disiplininizi harekete geçirin

Öz disiplinin kendini gösterebilmesinin birçok farklı yolu vardır, ancak bunu sağlamanın en önemli anahtarı zamanında yatağa gitmek ve erken kalkmaktır.

Ev konforunda çalışmak hepimiz için çok cazip olsa da bu durum yönetilmediğinde tembel bir tutuma da sebebiyet verebilir. Ve bu durum kendinizi kötü hissetmenize sebep olabilir.

Erken uyanmak ve güne hafif ve kısa bir ev egzersiziyle başlamak, ardından keyifli bir kahvaltı yapmak zihninizi etkili bir şekilde açık tutmaya ve veriminizi arttırmaya imkân sağlayacaktır.

Bir tutku projesi başlatın

Hepimiz kariyer tercihlerimiz ya da işlerimiz konusunda çok da şanslı olmayabiliriz; ancak hepimizin peşinden koşacağı ve tutkuyla çalışacağı bir iş olduğuna eminiz. Bu tutkuyu ortaya çıkarmak için belki de en iyi zamanlardayız. Bir kitap mı yazmak istiyordunuz? Ya da hayalini kurduğunuz bir dünya mutfağının tariflerini mi yapmak istiyordunuz?  Ellerinizle yaptığınız ürünleri bugüne kadar pazarlama ve tanıtma imkânı bulamamıştınız belki de. Aklınızda ne varsa tam sırası. Hemen harekete geçin!

Başladığınız projeyi bu süreçte tamamlamanız gerekmez, ancak sizi sonuca götürecek ivmeyi kazanmış olursunuz.

Sosyal medya kullanımınızı sınırlandırın

Sosyal medya, bu zamanlarda bilginin en yoğun şekilde paylaşıldığı yer olarak hayatımızın içinde. Bu nedenle size gerçek ve güncel bilgiler sağlayabilecek güvenilir kaynakları takip ederek elbette kendinizi bilgilendirin.

Ancak muhtemelen orman yangını gibi yanlış bilgi yayan insanları da takip ediyorsunuz. Endişelerimizi kontrol etmekte zorlandığımız bu gibi dönemlerde sosyal medyada karşılaşabileceklerimiz panik ortamı yaratabilir ve bizi olmayan durumlara inandırabilir. Bu süreçte panik ve yanlış bilgi hiçbirimiz için faydalı değildir.

Bu nedenle, zaman tünelinizi düzenleyin ve sizi paniğe ve endişeye sürükleyecek hesapların takipten çıkarın. Sosyal medya kullanımınızı günün belirli saatleriyle sınırlayın. Böylece bugünleri daha iyi bir şekilde atlatacağınıza emin olabilirsiniz.

Toplayın

Gece gündüz her anı evde geçirmek, yaşam ve çalışma alanlarınızı daha kullanışlı bir hale getirmek için bir fırsat olabilir. Kullanılmaya ve sadece kalabalık yapan eşyalardan uzaklaşmak ve sadeleşmeye çalışmak zihninizi temizler ve daha rahat ve mutlu hissetmenizi sağlar.

Her sabah yatağınızı havalandırıp düzeltmek bile size bir başarı ve normallik hissi verecektir. Bulaşıklarınızı ve çamaşırlarınızı takip etmek, baharat raflarını düzeltmek gibi gündelik faaliyetler endişelenmenin stresini ortadan kaldıracaktır. Bu süre zarfında amacınız, evinizi keyifli ve hayal ettiğiniz hale getirmektir.

KAYNAK: www.success.com

İnfografiği indirmek için tıklayın!