• 0537 361 05 96

  • Galata Kuledibi Beyoğlu / İstanbul

Gençlerin eşitliği anlamaları ve haklarını bilmeleri, hem onlara nasıl davranılması gerektiğini hem de başkalarına nasıl davranmaları gerektiğini anlamaları açısından büyük önem taşır. Bu konuları öğretmek, öğrencilerin kendi görüş ve değerlerini keşfetmeleri, tartışmaları, meydan okumaları için onlara güvenli bir alan oluşturur.

Gençlerin buradan elde ettikleri bilgi, haklara ve anlayışa saygı ve hoşgörü ile birleşince önyargılarla başa çıkmaları, ilişkileri geliştirmeleri ve hayatlarından en iyi şekilde yararlanmalarını sağlayabilir. Her zamankinden daha çeşitli ve zorlu toplum yapımızda, gençlere bu olumlu ve açık görüşlü tutumları aşılamak daha önemli hale geliyor.

Bu Konuları Öğretmenin Faydaları Nelerdir?

Öğrencileri eşitlik ve insan hakları konusunda eğitmek, onları okul dışında kullanabilecekleri bir öğrenme yetisiyle güçlendirir. Onları okul koridorları ve oyun alanlarından, evlerine ve dış çevreye hazırlamış olunur.

Öğrettiğiniz saygı ve hoşgörü, sizin ve öğrencilerinizin
daha sağlıklı, daha mutlu, daha adil bir okul kültürü yaratmanıza yardımcı olacak ve zorbalık ve diğer olumsuz davranışlarda azalmaya, kazanım ve isteklerde iyileşmelere yol açacaktır.

Bu Konular Müfredata Nasıl Uyuyor?

Müfredat değiştikçe eşitlik ve insan hakları eğitiminin yeri
değişebilir. Ancak, tüm konular doğal olarak vatandaşlık bilgisi öğrenimine katkıda bulunur ve ayrıca sosyal bilimler, fen bilimleri, İngilizce ve sanat gibi temel konuların daha derinlik anlaşılmasını sağlar. Tüm branş öğretmenleri materyallerini ve içeriklerini toplantılar aracılığıyla eşitlik ve insan hakları derslerini güvenle vermek için kullanabilirler.

Eşitlik ve insan hakları eğitimi, yüksek kaliteli öğretme ve öğrenmenin önemli bir parçasıdır. Konuların güncel ve gerçek doğası, okulların öğrencilerin dünyayı daha geniş bir bakış açısıyla anlamasına yardımcı olacak dengeli ve ilgili bir müfredat sunmasına yardımcı olabilir.

Eşitlik ve İnsan Hakları KONUSUNDA “Bütün Okul” Yaklaşımını Benimsemek Neden Önemlidir?

Eşitlik ve insan hakları eğitiminin tüm avantajlarından yararlanmak için hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin haklarına ve farklılıklarına saygı duyan bir ortamda konuları öğrenmek ve öğretmek esastır. Sınıfta ve bir bütün olarak okulda eşitlik ve insan hakları kültürü olmadan bu konular hakkında bilgi edinmek en iyi ihtimalle ilgisizlik ve en kötü ihtimalle aldatıcı olarak görünebilir.

Kaynak: www.equalityhumanrights.com

İnfografiği indirmek için tıklayın!