• 0537 361 05 96

  • Galata Kuledibi Beyoğlu / İstanbul


Depremi Anlamak


Depremde Kendimizi Nasıl Koruruz?
Pedagog Ayşen Oy

Bu kitap, depremin nasıl oluştuğunu, deprem öncesinde, deprem sırasında ve deprem sonrasında ne tür önlemler almamız gerektiğini çocuklara anlatıyor.


Kayıp ve Yas


Çok Sevdiğim Bir Yakınımı Kaybettim
Marge Eaton Heegaard

Kitap, çocukların ölümün üstesinden gelmeleri ve kaybın yarattığı keder duygusunu tanıyıp ifade etmeleri için güvenilir ve incelikli bir yol sunuyor.

Çok Kötü Bir Şey Oldu 
Margaret M. Holmes

Bazen aklımıza bile gelmemiş bazı durumları tecrübe etmek zorunda kalırız. Travmatik bir durumu tecrübe etmek zorunda kalmış çocuklara okunabilecek bir kitap.

Boşluk
Azam Mahdavi

İnsan için en büyük travmalardan biri bağlandığı, sevdiği yakınını kaybetmektir. Yaşanan acıyı ve oluşan boşluğu anlamlandırabilmek ve kaldığı yerden hayata devam edebilmek oldukça zordur. Peki, özellikle çocuklar böylesi durumlarla karşılaştıklarında nasıl başa çıkıyorlar?  Yetişkinler olarak nasıl davranmalıyız? 

Boşluk
Anna Llenas

Julia küçük bir evde, sıradan, huzurlu bir hayatı sürdüren küçük bir kız çocuğudur. Günün birinde her şeyini ansızın kaybettiğinde içinde kocaman bir boşlukla kalakalır. Bu boşluktan soğuk girmektedir, içinden canavarlar çıkmakta, boşluk her şeyi yutmaktadır. Julia bu korkunç boşluğu tıkamaya çalışır. Tıkaçlar bulmaya çalışır ama günün birinde çok yorulur. Ta ki, bir ses ona dışarıya değil içine bakmasını söylene kadar.

Elveda Bay Muffin 
Ulf Nilsson, Anna Clara Tidholm

Bir yanda Muffin hayatı boyunca yaşadığı güzel anları yeniden düşünürken, diğer yandan kız çocuğu Bay Muffin’e duygularını döktüğü mektuplar yolluyor. Kitap kayıp, yas ve vedanın aynı zamanda yürek hafifletici yolunu gösteriyor.

Ben’in Gemisi
Pieter Koolwijk

Ben’in Gemisi Peter Koolwijk’in kayıplar ve kayıplarla baş etmek üzerine yazdığı mizah dolu bir öykü.


Duygular


Arkadaşım Korku
Francesca Sanna

Çocukların duygularını anlamalarına, korkularıyla baş etmelerine yardımcı olabilecek bir kitap.

Bazen Olur Böyle- Biraz Korktum Sanki 
Mehmet Teber

Büyük küçük herkes korkar bazen bir şeylerden
Korkunca güvenli bir yere gitmek ister.
Korku çok doğal bir duygu, kalbimizde var mavi balonu.
Fark edince duygunu, anlatınca birine, geçer hemen korku.
Duyguları fark etmek, kabul etmek, yönetmek zordur.
Bazen olur böyle ama bir yolu var kalbinde!

Kimse Bakmazken Duygular Ne Yapar?
Tina Oziewicz

Farklı farklı duygular, az veya çok hepimizde varlar. Peki acaba bu tuhaf yaratıklar bizim onları hissetmediğimiz mesai saatleri dışında ne yapıyorlar?
Hangi duygu yükseklere tırmanıyor, hangisi yerin altına saklanıyor, hangisi bir baloncuğun içinde yaşıyor ve hangisi salyangozlara yardım ediyor? Kaygı, tam olarak neden çekiniyor? Güvenin kurduğu köprüden kimler kimler geçiyor?

Fazlasını Bulmak
Kobi Yamada

Fazlalık, bu dünyaya geldiğimizde her birimizin sahip olduğu tüm yüreğimizi dolduran umut, neşe ve hayal gücü bolluğudur.
Sevmek, cesaret etmek, hayal etmek, üretmek ve hayatımızı en iyi şekilde yaşamak için daima bizimledir. Ancak zamanla, daha fazla sorumluluk ve endişe üstlendikçe, şüphelerimiz ve korkularımız da bizimle birlikte büyür. Ve bu nedenle, fazlalığımızın çoğunu kaybedebiliriz.
Bu küçük kitap onu tekrar bulmakla ilgili.

Aklımdaki ve Kalbimdeki Duygular
Libby Walden

Göze görünmeseler de duygular güçlü ve gerçektir.
Çocuklar bu kitabın her bir sayfasında farklı bir duygunun kapısını aralayacak.
Herkes birbirinden farklıdır ve duyguları da aynı değildir.
Kendinizi başkalarının yerine koyup onların nasıl hissettiğini anlamaya çalışın.

Üzüntü Kapını Çaldığında
Eva Eland

Bazen üzüntü hiç beklemediğin bir anda ziyarete gelir. 
Onu içeri aldığında, bu ilginç misafirin göründüğü gibi korkutucu olmadığını keşfedeceksin…

Üzüldüğüm Zaman
Cornelia Maude Spelman

Duygularınızı tanımlamak ve baş etmekle ilgili eğitim –özellikle negatif ve korkutucu olanlarla– alacağınız diğer eğitimler kadar önemlidir. Nasıl Hissediyorum serisi çocuklara sade ve anlaşılır bir dille duygularını nasıl tanımlayacaklarını, kontrol edeceklerini ve çevreleriyle nasıl empati kuracaklarını anlatıyor. 

Birazcık Endişeli
Ciara Gavin

Gelincik, büyük ve öfkeli bir fırtınaya yakalandığında saklanmak için bir kale inşa eder. Ve bir gün rüzgârda oynamayı ve yağmurda su sıçratmayı seven Köstebek ile tanışır. Gelincik, korkularını yenmeyi ve hava nasıl olursa olsun eğlenmeyi öğrenebilir mi acaba?


Yeni Düzen


Başka Bir Yerde Yaşasaydım
Constance Orbeck-Nilssen

Doğduğumuz veya alıştığımız bir yerden başka bir yerde yaşamak zorunda kalsaydık, deprem, sel, yangın yüzünden farklı bir şehre göç etmiş olsaydık… Bu kitap, farklı yerde yaşayan insanlarla empati kurmaya davet ediyor. 

Yola Çıkmak
Eylem Erdem Uğurlu

Cesareti ve korkuyu, yanlızlığı ve çoğulluğu, düş kırıklığıyla umudu aynı anda kucaklayan bir öykü bu. İnsanın, kendine giden o yolda yürümesine bir övgü. Yola Çıkmak, yaşam yolunun başındaki küçüklere de, düşe kalka yola devam eden büyüklere de iyi gelecek.

Bavulumdaki Kırık Fincan
Chris Naylor Ballesteros

İnsanlar bazen yaşadıkları yerden gitmek zorunda kalırlar. Doğal afetler, savaş, yoksulluk…

Bavulumdaki Kırık Fincan, başka bir yere gitmek zorunda bırakılanlar üzerine. Başkalarına karşı hoşgörü fikrini çocuklara tanıtmak için de kullanılabilir.


Empati ve Dayanışma


Renkli Çoraplı Kuzgun
Didem Demirel

“Şehrin en renkli caddesinde yaşıyor Menesse. Birbirine bitişik renk renk apartmanlardan birinde. Ama bir sabah uyandığında görüyor ki çoraplarının biri siyah diğeri beyaz, pencereden görünen evler de…”

Paylaşmanın güzelliğine dair bu keyifli hikâye kalplerinizi ısıtacak.

Tavşan Dinledi
Cori Doerrfeld

Tavşan Dinledi, birini içtenlikle dinlemenin ve ona zaman ayırmanın, tüm üzüntüleri nasıl dağıtacağını anlatıyor. Taylor’un başına üzücü bir olay gelir ve tüm hayvanlar ona nasıl yardım edeceklerini bildiklerini sanırlar. Birer birer Taylor’un yanına gelirler. Ama söyledikleri hiçbir şey Taylor’un iyi hissetmesini sağlamaz. Sonra tavşan gelir…Ve tavşan ne yapacağını çok iyi bilmektedir.

Bir Dostluk Masalı
Susanna Isern

Her ne kadar zor günler yaşasak da birlik ve beraberlikle yeni umutlar yeşeriyor. Bu kitap ise yardımlaşmanın, dostluğun ve sevginin hayatımıza kattığı güzellikleri anımsatırken yüzlerde tatlı bir tebessüm bırakan dayanışmanın önemini anlatıyor.

Sarılalım mı?
Simona Ciraolo

Bazen sadece her şeyin yolunda olduğunu hissettirecek sıcacık bir kucak ararsın…
İşte küçük kaktüs Ponçik’in ihtiyacı olan da buydu. Kocaman, sıcacık bir kucak. Fakat ailesi dokunmayı pek sevmiyordu. Kaktüsler öyledir zaten, dokunmak istesen bile biraz dikenli davranabilirler… Ponçik de biraz dikenliydi aslında. Ama sırf bu yüzden sarılmaktan vazgeçecek değildi. Dışı dikenli olabilirdi ama içi yumuşacıktı! Dikenler onu durduramazdı! Ve bir gün, içinden geldiği gibi kocaman sarılabileceği bir arkadaş bulmak için yola çıktı.

Küçük Bir Sorunum Var Dedi Ayı
Heinz Janisch

“Küçük bir sorunum var” dedi Ayı. “Acaba…” Ama kimse Ayı’nın sözünü bitirmesine izin vermedi. Ayı derdini kime açmaya kalksa karşısındaki, Ayı’nın sözünü kesip neye ihtiyacı olduğunu aklı sıra söyleyiveriyordu. Ayı tam umudunu kaybetmek üzereyken sineğin teki çıktı ortaya ve kulak verdi Ayı’nın sözlerine… Dostluk ve karşısındakini dinlemek üzerine bir kitap.

İyi Kalpli Küçük Tavşan
Michael Escoffier

İyi Kalpli Küçük Tavşan” kitabında kaderine karşı koyan ve böylece bütün tavşan kardeşlerinin kaderini değiştiren ince düşünceli, zeki ve sevimli bir tavşanın hikâyesini anlatıyor.

Kaynak: Bu içerik, Öğrenme Tasarımları gönüllüsü Nagehan Arseven tarafından hazırlanmıştır.