• 0537 361 05 96

  • Galata Kuledibi Beyoğlu / İstanbul

Avrupa Gençlik Portalı https://europa.eu/youth/EU_tr

Avrupa Gençlik Portalı, Avrupa’da yaşamak, eğitim almak ve çalışmak isteyen gençler için Avrupa’ya dair gerekli bilgi ve olanakların tamamını sunan bir platformdur. Site 34 ülkeyi kapsamakta ve 28 dilde hizmet vermektedir. Türkçe dil seçeneği de bulunmaktadır.

Özellikle, Avrupa Gönüllü Hizmeti yapmak isteyen gençlerin proje arama sürecinde bakacağı ilk kaynak bu site olmalıdır. Tüm EVS projeleri, ev sahibi ve gönderici kuruluşların iletişim adresleri ve gönüllü çağrıları portalda mevcut olup gençlerin başvurusunu beklemektedir.

Türkiye Ulusal Ajansıwww.ua.gov.tr

Kurumun tam adı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’dır. Sitede hem proje yapmak isteyenler hem de projelere katılım göstermek isteyenler için ihtiyaç duyulan her konuda kılavuz bulunmaktadır. Ayrıca ana başlıkları incelerseniz yalnızca öğrenciler ya da yalnızca gençler değil her yaş grubuna ve kesime yönelik programlar olduğunu görebilirsiniz.

Sitenin duyuru ve etkinlikler kısmından Türkiye Ulusal Ajansı aracılığıyla katılabileceğiniz Eğitim Kursları, Gençlik Değişimleri ve farklı daha birçok etkinliği takip etmek mümkün. Proje yapmak isteyen kurum ve kuruluşlar ise teklif çağrıları ve program rehberlerini yine site üzerinden takip edebilirler.

Eurodesk Türkiye www.eurodesk.ua.gov.tr

Eurodesk Türkiye, bir bilgi ağıdır. Amacı gençlerin eğitim ve gençlik alanlarındaki Avrupa fırsatları hakkında bilgilendirilmesi ve katılımlarının sağlanmasıdır. Bilgilendirmeyi Avrupa Gençlik Bilgilendirmesi Şart’larına bağlı kalarak, bireyler arasında herhangi bir ayrım gözetmeksizin ve ücretsiz yapar.

Site üzerinden güncel duyurulardan haberdar olabileceğiniz gibi size en yakın Eurodesk Temas Noktası’nın iletişim ve adres bilgilerini de bulabilirsiniz. Bir projeye katılmadan önce aklınıza takılan soruları sorabileceğiniz süreç boyunca size rehberlik edecek kişi ve kurumlara bu siteden ulaşabilirsiniz. Yüz yüze, telefon ile ya da sosyal medya üzerinden bilgilendirme hizmeti alabilmeniz de mümkün.

Vopoolwww.vopool.net

Vopool, sivil toplum alanında faaliyet gösteren kuruluşlar ile gönüllüleri bir araya getiren bir sosyal medya sitesidir. Amacı toplumsal problemlerin çözüm sürecinde gönüllü bireyleri ve kurumları bir araya getirmektir. Gönüllü, kuruluş ve eğitmenlerin bir arada olduğu faydalı bir veritabanı olduğunu söyleyebiliriz.

Gençlerin, oluşturdukları gönüllü profili ile sitedeki projelere başvuru yapması hem başvuranlar hem de başvuruları değerlendirenler için birçok kolaylık sağlamaktadır. Sitede gönüllü, kuruluş, proje, eğitmen ve ortak kuruluş bulmak dışında birçok konuda hazırlanan yararlı blog yazıları ile AB ve yurtdışı fırsatları hakkında bilgi sahibi olabilir ve başka  gençlerin deneyimlerinden de yararlanabilirsiniz.

AB-İlan www.ab-ilan.com

Site içerisinde AGH ve diğer gençlik projelerinin ilanları düzenli olarak yayınlanmaktadır. Bu şekilde çok gence ulaşmaya çalışılmakta ve daha fazla kişinin AB ve yurtdışı fırsatlarından faydalanması, ihtiyaç duyduğu bilgiye erişebilmesi amaçlanmaktadır. Sadece proje değil eğitim olanakları, burs programları, hibe ve fonlar hakkındaki son gelişmeleri de siteden takip etmek mümkün. Ayrıca  kariyerine sivil toplumda devam etmek isteyenler için güncel iş başvuruları da yayınlanmaktadır.

 

AB Proje Yönetimi www.abprojeyonetimi.com

AB Proje Yönetimi’nde yurtdışı fırsatları; AGH Fırsatları, Gençlik Projeleri ve Eğitim Burs Duyuruları, İş İlanları başlıkları altında kategorilendirilerek düzenli olarak içerik üretilmektedir. Amaç, gençlerin AB ve yurtdışı fırsatlarından haberdar olmasını sağlamaktır. Başvurular paylaşım içerisinde yer alan linkler aracılığıyla yapılıyor. Muadili diğer web siteleri gibi yurtdışı fırsatları, kuruluşlar ile gençler arasında bir köprü görevi görmektedir.

Sitenin Blog kısmında dil öğrenme ve çeşitli konular hakkında düzenli olarak içerik paylaşımı yapılıyor. Bunları incelemek birçok konu hakkında fikir verebilir ve varsa bazı sorularınıza yanıt olabilir. Son olarak tüm paylaşımları Facebook, Twitter ve LinkedIn üzerinden de takip edebilirsiniz.

 

Alternatif Siteler – Gönüllülük – Yurtdışı 

Kaynak: Bu çalışma sevgili Öğrenme Tasarımları gönüllüsü Şeyma Keskin tarafından hazırlanmıştır.

*Eğer bu sayfaya eklememizi önerdiğiniz web sitesi veya uygulama varsa bize iletebilirsiniz.

Bir yorum