• 0537 361 05 96

  • Galata Kuledibi Beyoğlu / İstanbul

Alison
Alison, yaşam boyu öğrenmeyle ilgilenen ve özellikle iş ve işyeri becerilerine odaklanan profesyoneller için dil öğreniminden bilgi teknolojisine, yönetim becerilerine ve çok çeşitli konulara kadar ücretsiz kurslar sunan çevrimiçi bir öğrenme web sitesidir.


Howcast

Öğrenme her zaman akademik değildir. Bazen, yeni bir pratik beceri kazanmak, yeni bir müzik aleti çalmayı öğrenmek veya belirli gündelik konular hakkında daha fazla bilgi edinmek istersiniz. Howcast, yemek pişirmeden egzersiz, dans, sağlık ve hatta video oyunlarına kadar her şeyi kapsayan profesyonelce üretilmiş “Nasıl yapılır)” videolarından oluşan zengin bir kütüphaneye sahiptir.

Brightstorm (Android, iOS)
Brightstorm matematik, fizik ve biyoloji gibi çeşitli konularda 5.300’den fazla videodan oluşan zengin bir kütüphaneye sahiptir. Kullanıcılar, ayrıca üniversiteye yerleştirme danışmanlığı hakkında faydalı tavsiyeler veren videolara erişebilir.

Udemy (Android, iOS)
Udemy, kullanıcılarına programlamadan web geliştirmeye, gitar derslerinden daha pek çok konuya kadar ücretsiz ve ücretli kurslar ver sertifika programları sunar.

Khan Academy (Android, iOS, Windows 8)
Khan Academy, dünyanın herhangi bir yerindeki herkes için ücretsiz ve dünya standartlarında eğitim sağlamayı amaçlamaktadır. Bu amaçla biyoloji, kimya, fizik, K-12 matematiğinden tarihe, yurttaşlığa ve bilgisayar programlamaya kadar çok çeşitli konularda binlerce ücretsiz çevrimiçi öğretici videoya ev sahipliği yapıyor. Uyarlanabilir bir test sistemi, öğrencilerin kendi hızlarında pratik yapmalarına olanak sağlarken istatistiki izleme ve rozet sistemi, öğrenmeye yardımcı oyunlaştırılmış bir destek sağlar.

iTunes U (iOS)
iTunes U, Apple’ın eğitim girişimidir. Bu uygulama, dünyanın önde gelen bazı üniversitelerinde eğitmenler tarafından geliştirilen çeşitli konularda ücretsiz çevrimiçi kurslar sağlar.

Lynda (Android, iOS)
Lynda, 3D animasyon, fotoğraf düzenleme veya tasarım gibi çeşitli konularda ve becerilerde sınırsız erişim sağlayan abonelik tabanlı bir çevrimiçi öğrenme hizmetidir. Lynda’nın kütüphanesinde, kullanıcılarının masaüstlerinde, Android veya iOS tabanlı telefonlarından izleyebileceği 2.500’den fazla uzmanlık dersi bulunmaktadır.

Coursera (Android, iOS)
Coursera, kullanıcıların çok sayıda birinci sınıf üniversite tarafından sağlanan çeşitli konulardaki ücretsiz, yapılandırılmış çevrimiçi kurslara kaydolmalarını sağlar.

Code Academy
Code Academy HTML, Javascript ve Python gibi yaygın olarak kullanılan çeşitli kodlama dilleri için kodlamanın temellerini tanıtan tamamen ücretsiz, uygulamalı çevrimiçi kurslar ve dile özgü kurslar sağlar.

TED (Android, iOS)
TED konferanslarının sloganı “Yayılmaya değer fikirler”dir ve resmî TED uygulaması bu ilham yayılımını kolaylaştırır. Bu küçük uygulama, günümüzün ilham veren kişilerinin her konudan konuşmasını dinleme ve ilham alma fırsatı sunuyor.

Big Think
Big Think, dünya çapında düşünce liderleri, uzmanlar, bilim insanları ve ekonomistlerden, yakın gelecekte insanlığın geleceğini değiştirme potansiyeline sahip bilim, teknoloji ve sosyolojideki büyük fikirler ve temalar hakkında binlerce video konuşması ve blog yazısı sunmaktadır.

Open Culture
İnternet ortamı, derslerden videolara kadar inanılmaz bir ücretsiz eğitim ve kültürel medya zenginliğine ev sahipliği yapıyor. Open Culture, tüm bu zengin içeriği tek bir yerde bir araya getiriyor. Böylece yaşam boyu öğrenenler, kullanımı kolay, organize edilmiş bir web sitesine erişebiliyorlar.

Open Education Consortium
Open Education Consortium, ücretsiz, açık, nitelikli eğitimi desteklemektedir. Ücretsiz olarak temin edilebilen ve kurs formatında sunulan eğitim kaynakları olan OpenCourseWare’e ev sahipliği yapmaktadır. Dersler; ders programları, ders kitapları; indirilebilen, kullanılabilen, yeniden tasarlanabilen veya çevrilebilen açık lisanslara sahip diğer kaynakları içerir. Open Education Consortium bilgisayar bilimi, sanat, matematik, tarih ve daha fazlası gibi çok çeşitli konuları kapsayan kurslarla MIT gibi dünyanın en iyi öğrenme kurumlarından bazılarının materyallerini içerir.

Academic Earth
Harvard, MIT, Yale ve Oxford gibi en iyi üniversitelerden 750’den fazla ücretsiz çevrimiçi video kursunu bir araya getiriyor.

EdX
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Harvard Üniversitesi tarafından Mayıs 2012’de kurulan, kâr amacı gütmeyen bir açık kaynaklı çevrimiçi eğitim platformu olan EdX; çevrimiçi kaynaklar, öğretmenler ve diğer öğrencilerle bağlantı kurmanızı sağlayacak sosyal öğrenme araçları ve ABD’deki ve dünyanın pek çok yerindeki birinci sınıf okullardan 500’den fazla farklı kursa sahiptir.

Kaynak: www.tomsguide.com