• 0537 361 05 96

 • Galata Kuledibi Beyoğlu / İstanbul

MoMa Art Lab. (Uygulama)

Ebeveynler, MoMA Sanat Laboratuarı’nın çocukları modern sanata tanıtan ve kendilerine ait araçları yaratmalarını sağlayan bir iPad uygulaması olduğunu bilmelidir. Çizim ve kolaj araçları, sanat eserleri, sanat etkinlikleri, ekran görüntüsü için bir kamera ve bir galeri vardır. Fikirler ve aktiviteler, çocukların uygulama içinde sunulan dijital araçlarla yaratıcı olmalarını ve pratik bir uygulamaya kolayca uyarlanabilmelerini ister. Etkinlikler müzenin koleksiyonundan sanatçılara referans veriyor ve çocuklara benzer bir tarzda yaratmalarına ilham veriyor.

MoMA Sanat Lab herhangi bir tomurcuklanan sanatçı veya sanat meraklıları için ücretsiz bir uygulama. Çizim ve kolaj araçları, sanat eserleri, sanat etkinlikleri, ekran görüntüsü için bir kamera ve bir galeri vardır. Sınıftan çıkmadan MoMA’ya bir gezi yapmak ister misiniz? MoMA Sanat Laboratuarı çocuklar müzenin sanat koleksiyonundan iş yerinde daha yakından göz atalım. Çocuklar, uygulamada sağlanan dijital araçları nasıl kullanacakları hakkında fikir edinebilir veya art arda sanat yapmak için biraz ilham alabilirler. Etkinlikler, çocukları benzer bir tarzda yaratmaya teşvik etmek için Alexander Calder, Elizabeth Murray ve Sol LeWitt gibi sanatçılara referans veriyor.

Otsimo (Uygulama) – https://otsimo.com/tr/

Otsimo, otizm spektrum bozukluğu, down sendromu ve öğrenme zorlukları yaşayan çocukların eğitimine evde destek vermek için çocuk psikologları ve eğitmenler gözetiminde geliştirilmiş, uluslararası sertifikalı ve ödüllü bir eğitici oyun uygulamasıdır.

Harfler, sayılar, renkler, hayvanlar ve eşyalar gibi temel bilgilerin, öğrenme güçlüğü ve odaklanma sorunu yaşayan çocuklara Uygulamalı Davranış Analizi tekniği (ABA) ile geliştirilen seçme, eşleştirme, sıralama, çizme ve sesli oyunlar aracılığıyla öğretilmesi amaçlanır. Tablete ve telefona indirilebilen Otsimo, çocuğunuzun kaynaştırma okullarına devam etmesine yardımcı olur.

Otsimo, çocuklar ve aileleri için ayrılmış iki ayrı platformdan oluşur. Çocuk bölümü, çocuğunuzun yaşına ve eğitim durumuna göre belirli sırayla açılan çeşitli eğitici oyunların yanısıra konuşma zorlukları yaşayan çocuklar için Destekleyici ve Alternatif İletişim Sistemi (AAC) içerir. Bireysel olarak şekillenen öğretim programı, çocukların zihinsel gelişimine ayak uydurur. Çocuk bölümünde, reklamlar ve satın alma opsiyonları da dahil olmak üzere, dikkat dağıtıcı hiçbir unsur bulunmaz.

Aile bölümünde, çocuğunuza ait gelişim raporlarını inceleyebileceğiniz ve eğitim ayarlarını yapılandırabileceğiniz platformdur. Aile platformu aracılığıyla otizm, down sendromu ve diğer özel ihtiyaçlarla ilgili bilgi alabileceğiniz yazılara ulaşabilir ve çocuğunuzun eğitiminde daha fazla erişime sahip olabilirsiniz.

“Ana Ekran” bölümünden çocuğunuzun karnesini ve uygulama hakkındaki en yeni bilgileri alabilir, “Eğitim” bölümünden özel olarak oluşturulmuş evde otizm eğitimi hakkında bilgilere ulaşabilir, “Oyunlar” bölümünden yeni oyunlar ekleyebilir ve var olan oyunların ayarlarını değiştirebilir, “Ayarlar” bölümünden uygulamalar hakkındaki bütün ayarlara ve bilgilere ulaşabilirsiniz.

Otsimo’daki oyunlar ABA terapi tekniğine uygun olarak hazırlandığı için gönül rahatlığıyla; otizm spektrum bozukluğu (ASD), down sendromu, asperger sendromu, dikkat dağınıklığı, dikkat eksikliği, serebral palsi, rett sendromu, amiyotropik lateral skleroz, motor nöron hastalığı (MND), konuşma bozukluğu, konuşma zorluğu ve afazi sahibi çocuklar tarafından kişisel gelişim eğitimi olarak oynanabilir.

Otsimo Premium
Otsimo’yu kullanmak ücretsizdir, ancak bir yükseltme yaparak eğitiminizden daha da fazla şey alabilirsiniz. Otsimo Premium sizlere aşağıdaki özellikleri sunmaktadır:
– 50’den fazla sayıda oyuna erişim
– Her ay eklenen 2 farklı oyuna erişim
– Çocuğunuz için özel olarak kişiselleştirilmiş eğitim
– Çocuğunuzun eğitimine ortal olmanız ve yakından takip edebilmeniz için ayrıntılı bilgiler
– Çocuğunuzun günlük, haftalık ve aylık gelişim raporları
– Her an canlı destek

Dijital Medya ve ÇOCUK – http://dijitalmedyavecocuk.bilgi.edu.tr/

“Dijital Medya ve Cocuk” web sitesi İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya Bölümü’nün çocuk haklarını gözeterek hayata geçirdiği bir projedir. Projenin misyonu, dijital medya ve çocuk ilişkisine dair dünyada farklı akademik disiplinlerde öne çıkan temel tartışmaları Türkiye’deki ebeveyn, eğitimci ve ilgili tüm paydaşların gündemine sunmaktır. Dijital Medya ve Çocuk projesinin ana fikri, çocukların dijital medya kullanımını yasaklamayıp, doğru içeriğe yönlendirilmeleri için ebeveynlere ve eğitimcilere yönelik tavsiyelerde bulunmaktır.

Çocukların dijital medya ile ilişkisi konusunda ailelerin, eğitimcilerin ve ilgili tüm paydaşların ihtiyaç duyduğu bilimsel araştırmalara dayalı ve akademik olarak güvenilir veri, enformasyon ve bilgiyi uzman değerlendirmesinden geçirdikten sonra anlaşılır kılmak ve bunları Türkçe olarak duyurmada aracılık etmek Dijital Medya ve Çocuk’un temel amacıdır.

Süper Penguen – https://www.superpenguen.com/

 1. Çünkü 7-13 yaş için hazırlanan ilk mizah dergisi.
 2. Çünkü mizah, duyguları ifade etmenin en etkili yolu.
 3. Çünkü çocukların hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştirir.
 4. Çünkü karikatür ve çizgi öyküler çocukların okuma alışkanlıklarını destekler.
 5. Çünkü birçok okulda mizah ve karikatür dersi yok.

Süper Penguen karikatür çizmeyi de öğretiyor.

 1. Çünkü öğrenmenin en eğlenceli yolu.

Süper Penguen’de karikatürlerin arasında bilgiler var.

 1. Çünkü çocukların haylazlığı da öğrenmeleri gerekiyor.
 2. Çünkü Süper Penguen’in içeriği psikologlar ve uzmanlar tarafından incelenerek yayınlanıyor.
 3. Çünkü çocuklar da gülmeyi hak ediyor.
 4. Çünkü onlar Z kuşağı.
 5. Çünkü bütün çocuklar süperdir.

Şehrin Çocuk Hali – www.sehrincocukhali.com

Şehrin Çocuk Hali, şehirde çocuklarınızla birlikte ailece katılabileceğiniz tüm çocuk etkinlikleri ve mekânlarının yanı sıra çocuk ve bebek gelişimi ile ilgili çeşitli bilgileri bir arada bulabileceğiniz etkinlik, mekân ve yaşam rehberi internet sitesidir.

2014 Nisan ayında yayın hayatına başlayan Şehrin Çocuk Hali, çocukların zihinsel ve bedensel gelişimini destekleyici atölye ve kursları, harika çocuk tiyatrolarını ve çocuk müzikallerini, çocuklarınızla birlikte katılabileceğiniz etkinlik ve aktiviteleri, vizyona yeni giren çocuk filmlerini, yaz ve kış okulları ile kamplarını, çocukların sanatla içiçe olmasını sağlayan ve sanatsal yaratıcılıklarını güçlendiren sanat okullarını, bütün harika pastacıları, zıpır particileri, yaratıcı atölyeleri, doğal kumaştan ve çok renkli giysiler satan mağazaları, her aradığınızı bulabileceğiniz oyuncakçıları, sık sık uğradığımız kitapçıları, ekolojik ürünler satan dükkanları, çocukların doya doya koşup oynayabileceği parkları, bahçeleri, en lezzetli pizzacıları ve şahane dondurmacıları, ufaklıkları ve hatta sizi bile hayrete düşürecek müzeleri ve mutluluğa dair daha onlarca şeyi tek bir yerde sizlere sunmak için çalışıyor.

Şehrin Çocuk Hali, çocukların keyifli bir gün geçirebilmesi için gün gün ve saat saat şehirde yapılabilecek pek çok şeyi kapsayan aylık etkinlik takvimi paylaşarak anne babalara rehber olmayı arzu ediyor.

Discovery Education – www.discoveryeducation.com

Dünya çapında birçok belgesel kanalıyla hizmet veren Discovery’nin eğitim içerikleri sunan bir sitesi de bulunuyor. Özellikle ABD’de birçok takipçisi olan Discovery Education, eğitim konusundaki en donanımlı sitelerden biri. Öğretmen, öğrenci ve ailelere yönelik binlerce içerik var. Eğitimin hemen her kademesi için burada video ve makale bulmak mümkün. Öğrenciler, Discovery Education’da uzay bilimlerinden zoolojiye yüzlerce videoyu izleyebiliyor. Sitenin eksik yanıysa İngilizce olması. Fakat bunu da eğitim amacıyla kullanarak lehinize çevirmeniz mümkün. Discovery Education, ortaokul ve lise seviyesindeki öğrenciler için daha uygun bir tercih.

Bilim Çocuk – www.bilimcocuk.tubitak.gov.tr

Türkiye’de öğrencilere yönelik en başarılı platformun başında TÜBİTAK’ın Bilim Çocuk sitesi geliyor. Sitede çeşitli bilimsel konularda çocuklara uygun bir dille yazılmış yazı, oyun, maket, kitapçık, poster ve kartlara ulaşabiliyorsunuz. Dergilerin tüm içeriğine ulaşmak için üye olmanız gerekiyor. Ayrıca çocukların kendi çizim ve yazılarını paylaşabileceği ‘Köşelerimiz’ bölümü de var. Bu sayede çocuklar kendilerini özgürce ifade edebiliyor.Dünya çapında birçok belgesel kanalıyla hizmet veren Discovery’nin eğitim içerikleri sunan bir sitesi de bulunuyor. Özellikle ABD’de birçok takipçisi olan Discovery Education, eğitim konusundaki en donanımlı sitelerden biri. Öğretmen, öğrenci ve ailelere yönelik binlerce içerik var. Eğitimin hemen her kademesi için burada video ve makale bulmak mümkün. Öğrenciler, Discovery Education’da uzay bilimlerinden zoolojiye yüzlerce videoyu izleyebiliyor. Sitenin eksik yanıysa İngilizce olması. Fakat bunu da eğitim amacıyla kullanarak lehinize çevirmeniz mümkün. Discovery Education, ortaokul ve lise seviyesindeki öğrenciler için daha uygun bir tercih.

NASA Kids’ Club – www.nasa.gov

NASA’nın çocuklar için kurduğu resmi sitesi yetişkinlere bile hoş vakit geçirebilecek zengin bir içeriğe sahip. Dünya ve uzayla ilgili eğlenceli ve öğretici oyunlar dikkatinizi hemen çekecek. Bunların içinde bir sonraki boşluğa hangi şeklin geleceğini tahmin ettiğiniz ‘bulmaca oyunu’ gerçekten zor ama eğlenceli. Özellikle seviye ikiden sonra iyi bir beyin jimnastiğine hazırlıklı olun. Ayrıca NASA’nın çocukların anlayabileceği kolaylıkta yazdığı uzay haberleri de ilgi çekici. Sadece İngilizce hizmet veriyor ancak bunu avantaja çevirmek elinizde. NASA Kids’ Club’ta uzay mekikleri gibi astronomi ve roket bilimiyle ilgili eğlenceli çıktılara da ücretsiz olarak erişebiliyorsunuz. Eğer boyama yapmayı seviyorsanız Mars’ta keşif görevinde olan uzay aracı Curiosity’i de boyayabilirsiniz.

Bir Dolap Kitap – birdolapkitap.com

Çocuk edebiyatı üzerine kaynakların olduğu ‘Bir Dolap Kitap’, Türkiye’de bu daldaki büyük eksikliği kapatmak için yola çıkmış. Yıldıray Karakiya ve Banu Aksoy okul öncesi, ilkokul çağı çocuklara yönelik öykü, roman analizleri yapıyor ve önerilerde bulunuyor. Dünyaca ünlü çocuk edebiyatı yazarlarını çocuklara tanıtıyor.

Güvenli Çocuk – www.guvenlicocuk.org.tr

İçinde oyun parkı, çocuk kulübü, bilgi dolabı ve bilim teknoloji, hayvanlar, internet güvenlik gibi bir çok konuda faydalı paylaşımlar bulunduran çocuklarımız için eğlenceli bir web sitedir.

Kaynak: Bu çalışma sevgili Öğrenme Tasarımları gönüllüsü Hande Büber ve Rümeysa Göncü tarafından hazırlanmıştır.
*Eğer bu sayfaya eklememizi önerdiğiniz web sitesi veya uygulama varsa bize iletebilirsiniz.

2 Yorumlar

 • Emine

  12 Şubat 2021

  Değerli hocalarım iyi ki varsınız meslektaşınız olarak çok faydalı buldum yaptıgınız araştırmayı, çok teşekkür ediyorum.

 • iremsunar

  9 Mart 2021

  Merhaba. Öncelikli olarak 8-11 yaş grubuna yönelik eğlenceli eğitim içerikleri (video içerikler) paylaştığımız websitemizi ziyaret edebilir, ilginizi çekerse bu listeye ekleyebilirsiniz:

  MerakliTursu.com – Meraklı çocuklara iştah açıcı bilgiler 🙂